Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się popularnym pupilem. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary może być świetną alternatywą dla tych z nas, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzakiem roślinożernym, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej można wzbogacać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem i potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, gdyż świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu ważna jest powierzchnia dna klatki. Dno klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić objętość o większym rozmiarze, w szczególności gdy planujemy trzymać tam więcej świnek.Istotnym jest, aby pręty klatki nie były rozstawione w dużych odległościach, gdyż może to grozić zaklinowaniem się świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze sprawdzają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą i wysypują się poza klatkę. Alternatywą może być granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, ale bywa trochę twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, z którymi prosto dbać o porządek w klatce, natomiast ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby umilić mieszkanie naszej świnki morskiej warto ulokować w środku potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka poczuje się bezpieczna, ponieważ będzie mieć prywatną przestrzeń, gdzie może udać się na odpoczynek albo ochłonąć, gdy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

transporter dla psa